Добре дошли в моя уебсайт
Според използването си време на лов и ловните си възможности, породите ловни кучета може да се разпределят в групи: птичари, гончета, шпаньоли, кръвоследници, лайки, хрътки, кучета за подземен лов и др.

Гончета

Ловните кучета от тази група преследват дивеча по прясна (топла) следа. Имат прекрасно обоняние, с което при тежки условия на лов не губят следата, те са упорити и издържливи при преследване на дивеча. Отделните породи са разделени на три подгрупи:

  • средиземноморски – испанско, португалско, балеарско гонче, сицилиански брак и др.
  • континентални – те са най-много на брой. Към групата спадат белгийски гончета, френски гончета (сенхубер, басет и др.), германски гончета, английски (бигъл и др.), холандски, скандинавски, австрийски, югоизточни и др. гончета. Следва да се отбележи породата българско гонче, една стара порода по нашите земи. Това е средно едро куче със здраво и хармонично телосложение. Кучето е специализирано за лов на диви свине, но може да се използва и за лов на друг дивеч. Работи добри в пресечени местности, като преследва дивеча и го облайва с ясен лай.
  • източни – руски гончета, китайски гончета.


Птичари

Правилното название на групата кучета е да бъде ловни кучета, работещи със „стойка“. Такова определение е по-подходящо, защото тези породи се използват не само за лов птици , но и за всестранен лов. Породите са създадени през ХVІІІ и ХІХ век чрез кръстосвания. Тези кучета притежават извънредна подвижност, те са бързи, гъвкави и издържливи. Имат силно обоняние и търсят дивеча в широк кръг с високо вдигнат нос. някои ловни кучета, като ирландския сетер освен изключителната ловна страст работят добре като апортьор и във вода и блатисти местности. Отделните породи, са разпределени в две основни големи групи – английски и континентални птичари.

  • английски – пойнтер и англйски сетер, ирландски сетер.
  • континентални птичари – германски брак (германски късокосмест птичар, наричан още курцхаар), германски дратхаар (германски твърдокосмест птичар), лангхаар, (дългокосмест германски птичар), грифон, френски птичар, италиански, холандски, португалски, испански и белгийски птичари, унгарска визла и др.

Шпаьоли

Тази група ловни кучета носи името на родината си Испания. Повечето от породите на тази група не са едри кучета (имат височина 35-40 см), имат различен цвят и са покрити с дълги, меки и блестящи косми. Характерното при ловуването с шпаньоли е, че те търсят и вдигат дивеча, но не правят „стойка“ за разлика от птичарите. Работи в близост до ловеца, вдига дивеча и по заповед апортира отстреляния дивеч. Шпаньолите са подходящи за лов във всякакви условия и за разнообразен дивеч.

  • шпаньоли – Кокер шпаньол (английски и американски), Уотър шпаньол (ирландски и американски), Спрингер шпаньол, Съсекс шпаньол и др.


Кръвоследящи

Вродено и развито в продължения на поколения да проследява дивеча по кървавата следа. За разлика от гончета тези кучета работят само по "студена" следа – поне два часа след отстрелването. Породата е с много висока устойчивост за работа в планината.
 
  • кръвоследници – Баварски планински кръвоследник, Хановерски кръвоследник , Блъдхаунд.


Кучета за подземен лов

Към тази група ловни кучета се причисляват повече от 20 породи. Осен дакел тук се включва една голяма група с общо наименование териери (от френски -земя). Тези кучета се използват за лов на хищници лисици и язовци в бърлогите им. Добре се подават на обучение. Имат смелост, желание за борба и много за това им помага устройството на тялото, здравите кости и силните челюсти.

  • кучета за подземен лов – фокстериер , ягтериер (германски ловен териер), дакел.

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.